niedziela, 20 stycznia 2013

BLOKOWANIE OKNA

W przypadku, gdy w pierwszych wierszach lub kolumnach zamieszczone są dane dotyczące całych wierszy lub kolumn, duży ułatwieniem jest zastosowanie blokady okna. Przykładem takiego zastosowania jest, gdy np. w pierwszej kolumnie mamy podane nazwy materiałów, a w pierwszym wierszu tygodnie roku i tworzony jest harmonogram prac. Dla 52 tygodni (kolumn) nie problem jest popełnić błąd i wpisać dane w złym wierszu. Podział okna umożliwia ciągły podgląd wskazanych wierszy i kolumn. Dla przykładu proponuję widok poniższego arkusza:






W przypadku przesunięcie się np. do 40 tygodnia nie będzie widocznym, którego materiału dotyczą poszczególne dane. W celu zastosowania blokady okna należy ustawić aktywną komórkę względem, której w górę i w lewą stronę ma zostać wykonana blokada okna – w powyższym wypadku będzie to komórka B2, gdyż w wierszu 1 znajdują się nazwy tygodni, a w kolumnie A nazwy materiałów. Następnie w menu „Okno” wybrać należy opcję „Zablokuj okienka”. Powyżej komórki i poniżej wiersza 1 pojawi się ciągła linia. Analogiczna linia pojawi się po prawej stronie kolumny A. W celu potwierdzenia skuteczności poniższego podziału przedstawiam dane z 40 tygodnia dotyczące materiału 50.




W celu usunięcie blokady, z menu „Okno” należy wybrać opcję „Odblokuj okienka”. Nie jest wymagane ustawienie komórki na komórce, z której dokonano blokady – opcja działa z dowolnej komórki.

Pomimo zastosowania takiego podziału, nie jest on widoczny podczas drukowania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz