niedziela, 31 marca 2013

DODAWANIE POLA OBLICZENIOWEGO

Do gotowej już tabeli przestawnej można dodać kolejne pole obliczeniowe, które może dawać kolejne potrzebne informacje.
Celem dodania pola obliczeniowego należy ustawić kursor w tytule kolumny tabeli przestawnej, a następnie w menu „Wstaw” wybrać polecenie „Pole obliczeniowe” jak na zdjęciu:

środa, 27 marca 2013

GRUPOWANIE DANYCH TABELI PRZESTAWNEJ

W przypadku konieczności połączenia wyników w grupy, celem lepszej prezentacji danych, warto jest skorzystać z funkcji „Grupowania”.

niedziela, 24 marca 2013

Wayne L. Winston: Microsoft Excel. Analiza i modelowanie danych

Dla osób zainteresowanych zastosowaniem w analizie finansowej, controlingu i księgowości polecam książkę Wayne L. Winston: Microsoft Excel. Analiza i modelowanie danych.



czwartek, 21 marca 2013

WYKRES PRZESTAWNY JAKO WIZUALIZACJA WYNIKÓW



Gotową tabelę przestawną można zmienić w łatwy sposób w wykres. Odświeżenie danych w tabeli spowoduje także odświeżenie danych w wykresie.
Dodanie wykresu do tabeli i powiązanie go z tabelą przestawną można zrobić na 2 sposoby:

środa, 13 marca 2013

TABELA PRZESTAWNA - EDYCJA WIDOKU



Wykonaną już tabelę można edytować. W tym celu należy na tabelę kliknąć prawym klawiszem myszki. Pojawi się następujące menu:

niedziela, 10 marca 2013

czwartek, 7 marca 2013

TABELA PRZESTAWNA - PODSTAWY



Podczas obrabiania i analizowania dużej ilości danych koniecznym jest wykonywanie różnego rodzaju zestawień i raportów. MS Excel posiada bardzo dobre narzędzie do wykonywania takiego rodzaju tabel – jest nim „Raport tabeli przestawnej i wykresy przestawnego”. Uruchomienie następuje z menu „Dane” , polecenie Raport tabeli przestawnej i wykresy przestawnego”

niedziela, 3 marca 2013

FORMATOWANIE WARUNKOWE



Podczas pracy w MS Excel bardzo często potrzebne jest bezpośrednia reakcja arkusza na określony wynik, np. oznaczenie kolorem czerwonym tła komórki, jeżeli stan zapasu zmniejszy się poniżej progu 10 szt. prefabrykatu, dzięki czemu widoczna będzie konieczność poczynienia jakiś kroków. Celem ustawienia wspomnianego oznakowania komórek spełniających wskazany warunek należy zaznaczyć komórki, które mają mieć uruchomioną wspomnianą funkcję:

piątek, 1 marca 2013

KONTROLA WPROWADZANYCH DANYCH



Celem ograniczenia rodzaju danych wprowadzanych do komórek warto zastosować poniższą funkcję. Przykładem zastosowania może być ograniczenie wartości komórki, żeby wymuszały wpisywanie danych w postaci daty, lub wyświetlały listę możliwych odpowiedzi.