środa, 13 marca 2013

TABELA PRZESTAWNA - EDYCJA WIDOKU



Wykonaną już tabelę można edytować. W tym celu należy na tabelę kliknąć prawym klawiszem myszki. Pojawi się następujące menu:



W pierwszej kolejności dobrze jest zaznaczyć „ukryj listę pól”. Nie będzie się pojawiać dodatkowe okno przy tabeli przestawnej.
Pierwszą opcją jest „Formatuj komórki …”, dzięki której można dokonać edycji wyglądu tabeli. Opcja ma zastosowanie dla danych liczbowych, np. gdzie zamieszczono sumę wartości i liczb. Na przykład wstawienie separatora tysiąca:


Pojawia się okno takie samo, jak to w przypadku „formatowania komórek arkusza”.
Wykres przestawny zostanie przedstawiony w późniejszym czasie.
Celem edycji tabeli należy wybrać opcję „Kreator tabel przestawnych”. Pojawi się okno z 3 kroku.


Wciśnięcie klawisza „Opcje” wyświetla poniższe okno:


Dzięki poszczególnym opcjom można zmienić i dostosować podstawowy wygląd tabeli. Akceptacja klawiszem „OK”. To samo okno pojawi się po wybraniu opcji „Opcje tabeli” z menu podręcznego tabeli przestawnej (patrz pierwszy obrazek).
Poprzez klawisz „Układ” można zmieniać ustawienia i opisy poszczególnych pól.
Przykład zmiany opisu wiersza w tabeli zaprezentowano poniżej:
W oknie „Układ” należy dwukrotnie lewym klawiszem myszki wcisnąć na pole, w którym chce się edytować nazwę:


Pojawi się poniższe okno:


W polu „Nazwa” można zmienić opis, który będzie wyświetlany w danym wierszu.
Możliwa jest także zmiana sposobu liczenia, czyli:
„Suma” liczy sumę wszystkich wartości przypisanych dla danego rodzaju np. materiału
„Licznik” i „Licznik num.” podaje liczbę występowania danego „materiału” – każdy wpis traktuje jako liczbę 1 raz. Funkcja przydatna podczas liczenia częstotliwości występowania danych odpowiedzi z zakresu statystyki.
„Średnia”, „Maksimum”, „Minimum”, „Iloczyn”, „OdchStd”, „OdchStdc”, „Wariancja” i „Wariancja populacji” wyświetlają wartość statystyczną i matematyczną związaną z daną funkcją.
Po wciśnięciu klawisza „Opcje” pojawią się dodatkowe funkcje:


Dzięki tym opcjom można wykonać bardziej skomplikowane obliczenia, np.


Spektrum możliwości obliczeń jest dość duże, także warto wypróbować różne możliwości obliczeń i dostosowania do własnych potrzeb.
Takie samo okno „Pole tabeli przestawnej” pojawi się po wyborze opcji „Ustawienia pola” z menu podręcznego tabeli przestawnej:


Po wprowadzeniu zmian w danych wykorzystywanych przez tabelę przestawną (np. dopisanie nowych pozycji lub wpisów), aby nowe dane zostały uwzględnione w tabeli należy wybrać opcję „Odśwież dane” z menu podręcznego tabeli przestawnej:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz