środa, 27 lutego 2013

GRUPOWANIE DANYCH



MS Excel umożliwia grupowanie kolumn i wierszy w grupy. Dzięki temu można dużo łatwiej zarządzać przejrzystością i wizualizacją danych.
Przykładem może być, jak dane są przedstawiane w wielkościach tygodniowych, jak na zdjęciu poniżej:


poniedziałek, 25 lutego 2013

FILTROWANIE DANYCH



Innym narzędziem, w pewnym sensie podobnym do „sortowania danych”, jest filtrowanie danych. Tym, co wyróżnia filtrowanie od sortowania, jest to, że podczas filtrowania danych widoczne są tylko wyniki spełniające określone kryterium lub kryteria.

sobota, 23 lutego 2013

SORTOWANIE DANYCH



Wielokrotnym problemem podczas wykorzystywania danych jest ich zbytnia nieczytelność, jeżeli chcemy wykonać jakąś interpretację. Przykładem takiej sytuacji jest baza z zestawieniem sprzedaży produktów, gdzie dane poukładane są wg dni kalendarzowych. W celu ułożenia ich np. wg nazwy produktu należy wywołać funkcję „Sortuj” z menu „Dane”. W oknie dialogowym, które się pojawi należy ustalić, wg której kolumny Excela dane mają być sortowane, jaki ma być sposób sortowania – rosnący, czy malejący oraz czy pierwszy wiersz jest tytułem kolumny – jeżeli tak, to nie będzie uwzględniany podczas sortowania danych.

czwartek, 21 lutego 2013

PRZENOSZENIE DANYCH Z EDYTORA TEKSTU



Wiele danych pisanych w edytorach tekstu typu MS Word wpisywanych jest w celu skrócenia czasu zapisu w formie dane, znak, dane, znak, dane, np. „dostawca – marka – cena” itd. Podczas przenoszenia tych danych wszystkie zostaną wprowadzone w jednej kolumnie. MS Excel pozwala na wydzielenie poszczególnych danych w oddzielnych kolumnach. W tym celu należy skorzystać z polecenia „tekst jako kolumny” znajdujący się w zakładce „Dane”. Po skopiowaniu i wklejeniu danych z edytora tekstu do arkusza MS Excel należy zaznaczyć wszystkie dane, które chce się rozdzielić, a następnie wybrać wspomniane polecenie, w związku z czym pojawi się następujące okno dialogowe:

wtorek, 19 lutego 2013

WIĄZANIE DANYCH W KOMÓRKACH



Ze względu na częste korzystanie z funkcji powiązania z inną komórką, dla tego tematu zostaje poświęcony podrozdział. W przypadku stosowania z MS Excel doraźnie, bardzo często zapomina się o tej funkcji, która w mojej opinii jest najlepszym narzędziem, jakie istnieje w MS Excel i prawie zawsze korzystam z niej podczas pracy na arkuszu kalkulacyjnym.

niedziela, 17 lutego 2013

UKRYWANIE I ODKRYWANIE KOLUMN I WIERSZY



Wielokrotnie, jak dane w MS Excel zajmują bardzo dużą przestrzeń – ilość wierszy lub kolumn, potrzebnym staje się ukrycie części danych, tym bardziej, jeżeli nie można pewnych danych usunąć. W celu ukrycia kolumny należy postępować następująco:
Krok 1 – należy zaznaczyć kolumnę lub grupę kolumn, które mają być ukryte.
Krok 2 – wywołanie menu podręcznego podczas klikania prawego klawisza myszki, gdy kursor myszy znajduje się w obszarze kolumn przeznaczonych do ukrycia. Pojawi się poniższe menu podręczne

piątek, 15 lutego 2013

UZUPEŁNIANIE DANYCH PRZEZ PRZECIĄGANIE



MS Excel jako arkusz kalkulacyjny ma bardzo dogodną funkcję uzupełniania danych przez przeciągnięcie myszką.
Po złapaniu komórki (lub w grupie komórek ostatniej dolnej lewej komórki) za dolny pracy bok należy przeciągnąć dane w pożądanym kierunku, w jakim mają się wypełnić komórki. Excel sam będzie wskazywać, które komórki zostaną zaznaczone szarym obramowaniem. Przykład takiego zastosowania zamieszczam poniżej:

środa, 13 lutego 2013

KOLORYSTYKA KOMÓREK



Celem ułatwienia przejrzystości i wskazania jakiś komórek, aby „przyciągały wzrok” dobrym sposobem jest zastosowanie kolorów w tle komórek. Dzięki temu poszczególne komórki wyszczególniają się na białym tle MS Excel.

wtorek, 12 lutego 2013

LINIE SIATKI I OBRAMOWANIE



Pomimo, że w MS Excel linie siatki oddzielające poszczególne komórki są widoczne, to podczas drukowania tych danych, nie widać już linii oddzielających poszczególne komórki. W przypadku braku widoku linii siatki i w celu przywrócenia go lub w celu ukrycia w MS Excel wykonujemy następujące kroki: wybieramy menu „Narzędzia”, a następnie „Opcje”. W zakładce „Widok” należy zaznaczyć lub odznaczyć pole wyboru „Linie siatki”.

poniedziałek, 11 lutego 2013

DOSTOSOWANIE KOMÓRKI DO DANYCH ZAWARTYCH W KOMÓRCE



Celem dostosowania sposobu wyświetlania do zawartości komórki należy wybrać dla zaznaczonej komórki, bądź grupy komórek, menu podręczne (prawym klawiszem myszy), a następnie opcję „Formatuj komórki”. Pojawi się następujące okno:

niedziela, 10 lutego 2013

FORMATOWANIE I SCALENIE KOMÓREK



Po wciśnięciu klawisza scalenia komórek Excel środkuje zawartość komórek na środku i w jednej linii. Problem powstaje, gdy ze względu na ilość tekstu, bądź danych, nie wszystko jest widoczne w scalonych komórkach. Dobrym rozwiązaniem jest wtedy sformatowanie komórki. Sposób postępowania jest następujący: prawym klawiszem wciskamy na scaloną komórkę i wywołujemy menu podręczne. Następnie należy wybrać „Formatuj komórki”. Kolejny krok to wybór górnej zakładki „Wyrównanie”. Otrzyma się poniższy widok:

sobota, 9 lutego 2013

EDYCJA FORMATU WYŚWIETLANIA TREŚCI KOMÓREK



      Na podstawie paska narzędzi „Formatowanie” można wyrównać treść komórki do prawej lub lewej strony albo do środka komórki. Używamy poniższych klawiszy. Jeżeli jest niewidoczny do należy włączyć poprzez następujące kroki: wybór menu „Widok”, następnie należy wybrać „Paski narzędzi”, a następnie lewym klawiszem myszy zaznaczyć pole wyboru „Formatowanie”.