niedziela, 10 lutego 2013

FORMATOWANIE I SCALENIE KOMÓREK



Po wciśnięciu klawisza scalenia komórek Excel środkuje zawartość komórek na środku i w jednej linii. Problem powstaje, gdy ze względu na ilość tekstu, bądź danych, nie wszystko jest widoczne w scalonych komórkach. Dobrym rozwiązaniem jest wtedy sformatowanie komórki. Sposób postępowania jest następujący: prawym klawiszem wciskamy na scaloną komórkę i wywołujemy menu podręczne. Następnie należy wybrać „Formatuj komórki”. Kolejny krok to wybór górnej zakładki „Wyrównanie”. Otrzyma się poniższy widok:




Celem wyświetlenia pełnej zawartości scalonych komórek należy zaznaczyć punkt „zawijaj tekst”. W tym momencie tekst będzie wyświetlany nie w jednej jak dotychczas, ale w wielu liniach. Pełne wyświetlenie wymagać może zmianę wysokości wiersza, celem umożliwienia wyświetlania wszystkich linijek danych w komórce.
W celu wyświetlenia tekstu w na środku, bądź w górnej części wysokości wiersza, a nie na dole, należy zmienić opcje w punkcje „Pionowo” na pożądany sposób wyświetlania.
Rzadko wykorzystywanym, ale przydatnym podczas przygotowywania strony wizualnej tabel, jest ustalanie kierunku tekstu w pionie lub pod kątem. Kierunek tekstu należy ustawić w punkcie „Orientacja” poprzez wciśnięciem lewym klawiszem myszy na określony obrócony kwadrat.
W zależności od rodzaju zawartości komórki, Excel sam określa wyrównanie komórek i tak np. dla komórek zawierających dane liczbowe wyrównanie jest do prawej strony, dla komórek zawierających dane tekstowe wyrównanie jest do lewej strony, a dla komórek scalonych wyrównanie jest do prawej strony.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz