poniedziałek, 25 lutego 2013

FILTROWANIE DANYCH



Innym narzędziem, w pewnym sensie podobnym do „sortowania danych”, jest filtrowanie danych. Tym, co wyróżnia filtrowanie od sortowania, jest to, że podczas filtrowania danych widoczne są tylko wyniki spełniające określone kryterium lub kryteria.

W celu prezentacji działanie posłużono się poniższym przykładem:



Z powyższych danych chce się wyświetlić tylko te dane, które spełniają kryterium „Producent 1” w kolumnie „Dostawca”. W tym celu należy zaznaczyć wiersz tytułów, a następnie z menu „Dane”, należy wybrać opcję „Filtr”, a następnie „Autofiltr”. Obok każdej nazwy kolumny pojawi się klawisz do filtrowania. Teraz należy wcisnąć klawisz filtra obok nazwy kolumny „Dostawca”, a tabela będzie wyglądać w następujący sposób:



Po wybraniu kryterium „Producent 1” wyświetlane będą rekordy spełniające to kryterium. Jednocześnie strzałka na klawiszu filtrowania zmieni kolor na niebieski, co oznacza, że wg któregoś z kryteriów tej kolumny zastosowany jest filtr. Jednocześnie tak jak widać, część wierszy jest ukryta – na tej zasadzie działa filtracja danych.



Filtrowanie danych nie trzeba ograniczać do jednego kryterium, lecz można jeszcze bardziej ograniczać dane. Z powyższego przykładu po wyborze kryterium „Towar 3” w kolumnie „Asortyment” wyświetlane dane tabeli zostaną ograniczone do poniżej prezentowanych trzech wierszy.



Kryteria można wyłączać w dowolnej kolejności, nie ma obowiązku wyłączania kryteriów wg kolejności odwrotnej do tej wg, której były włączane.
Proponuję poćwiczyć trochę z filtrowaniem – jest to bardzo pomocne narzędzie, szczególnie jak chcemy mieć wyświetlone tylko te dane, które są potrzebne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz